Kétszer jártam már Dél-Amerikában, 2021-ben egy hónapot töltöttem Peruban, illetve 2024-ben összesen 3 hónapot utaztam Chilében és Argentínában, pár napot Bolíviában és 1-1 napot Uruguay-ban és Brazíliában. Mind a két út előtt a legnagyobb félelmem a közbiztonság volt.
Chile, Torres del Paine |
Tényleg veszélyes Dél-Amerika?
Azt vettem észre, hogy amikor elmondtam a környezetemben, volt kollégáknak, hogy hova készülök, a legtöbben semlegesen vagy elutasítóan reagáltak. Dél-Amerikáról a legtöbbeknek nem a gyönyörű természet és a végtelenül kedves, segítőkész emberek vagy a csodás Buenos Aires vagy a finom ceviche és steak jut az eszébe, hanem a bűnözés és a rossz közbiztonság.
2023. tavaszán Portugáliában túráztam a Fisherman's trail-en, ahol találkoztam egy brit lánnyal. Nekem már akkor fejemben volt Chile és Argentína, valahogy fel is jött a téma. Mondta, hogy ő járt már mindkét országban, őt nem érte semmilyen attrocitás, de a testvére ott tanult kint Buenos Airesben és neki volt egy nagyon kellemetlen élménye. Ketten béreltek egy lakást és barátjával, ahova egyszer betörtek éjszaka kellős közepén. A betörőknél fegyver is volt és a fiúkat felkelltették, majd földre kényszerítették, amíg ők összepakoltak minden értéker, amihez értek. A srácoknak nem lett semmi baja, de gondolom sokkoló lehetett ezt átélni.
2023. nyarán döntöttem el, hogy fel fogok mondani a munkahelyemen és elutazok. Megvettem a repülőjegyet és elkezdtem bújni a Facebook csoportokat. Persze a látnivalók is érdekeltek, hogy esetleg találok-e valami jó tippet mit érdemes megnézni, de leginkább célirányosan próbáltam azokat a posztokat keresni, amik a közbiztonságról szóltak.
A legtöbb poszt azzal volt kapcsolatos, hogy mobiltelefonokat loptak el az utazóktól, főleg a fővárosokban, Santiagóban és Buenos Airesben. Volt, aki azt írta, hogy taxiban ült, nyomogatta a telefonját, majd egyszercsak a piros lámpánál várakozás közben valaki betörte a taxi ablakát és kivette a kezéből a telefont. Mások azt írták, hogy akkor kapták ki a kezükből a telefont, amikor megálltak az utcán és a Google Maps-en próbáltak tájékozódni, de volt, akitől az étterem teraszon ülve lopták el a telefonját.
Szerencsére olyan posztot nem olvastam, hogy valakit fegyverrel próbáltak volna kirabolni. Az talán inkább Brazíliában és Kolumbiában lehet jellemző, de nem teljesen kizárható persze Chilében és Argentínában sem.
Egyik barátnőm összekötött egy magyar sráccal is, akik a barátnőjével hónapokat utaztak Dél-Amerikában. Őket is érte attrocitás, Buenos Airesben a buszvégállomáson ellopták az egyik hátizsákukat, tele minden értékükkel.
A Facebook csoportokban a telefonlopás után ez volt a második leggyakoribb eset, hogy buszvégállomáson tulajdonítanak el a földre letett táskákat, hátizsákokat.
Hát mit mondjak, ezek után annyira nem lettem nyugodt, de azért rengeteg pozitív történetet és élményt is lehetett olvasni és bennem is nagyobb volt végül a kíváncsiság, mint a félelem, de tudtam, hogy nagyon oda kell majd figyelnem, főleg a nagyvárosokban.
Argentína, Quilmes |
És mi lett aztán a saját tapasztalatom? Ért engem bármilyen attrocitás?
Szerencsére engem semmilyen attrocitás nem ért, soha nem éreztem veszélyben magam és nem lettem lopás áldozata. Mivel nagyon sokat olvasgattam a témában, ezért úgy érzem jól fekészültem az esetleges veszély helyzetekre.
Persze én is találkoztam olyannal út közben, akit ért attrocitás. Egy német lány mesélte, hogy Santiagóban egy reptéri taxis átverte és leemelt szinte minden pénzt a bankkártyájáról. Elkövette azt a hibát, hogy nem nézte meg az összeget, hanem simán odatartotta a kártyát.
A nagyvárosokon kívül, főleg Patagóniában, pedig közbiztonság szempontjából azt éreztem, mintha valahol Európában utazgatnék. Ott simán sétálgattam telefonnal a kezemben és egy percig se aggódtam azon, hogy itt bármi veszélynek lennék kitéve.
Dél-Bolívia |
Ezeket érdemes betartanod, ha Dél-Amerikába utazol
1. Semmilyen ékszer ne legyen rajtad!
Én alapból nem viselek ékszereket, úgyhogy ezt nem volt nehéz betartani. Egy vékony kis nyakláncot sem szabad viselni, mert bármikor lekaphatják - ilyen posztot is olvastam. Én órát szoktam hordani, de úgy voltam vele, hogy nem viszek magammal olyan dolgot, ami nem létszükséglet és bánnám az eltulajdonítását, úgyhogy a Garmin sportórámat is otthon hagytam.
2. Ne a legjobb telefonod vidd magaddal!
Nekem egy 5,5 éves telefonom volt ekkor. Már készültem arra, hogy újat kéne venni, de a vásárlást direkt a dél-amerikai út utánra hagytam. Tudtam, hogy ha ezt ellopják, az nem fog fájni. Egy dolog érintett volna meg, ha nem tudok online bankolni, ha nem tudom elérni az Államkincstár felületét, melyekre ujjlenyomattal lépek be. Erre a helyzetre is előre felkészültem, hogy mégis mit csinálok akkor, ha elveszik a telefonom. A két faktoros azonosítás az ujjlenyomaton kívül a legtöbb esetben sms kóddal is elvégezhető, így én a magyar sim kártyámat kivettem a telefonból (2 sim kártyás) és egy külön helyre tettem, hogy ha a telefont ellopják legalább a sim kártya megmaradjon.
3. Mindig figyelj a környezetedre, főleg a fővárosokban!
Jobb óvatos lenni és ha fura alakokat észlelsz minél jobban eltávolódni tőlük. Nekem egyszer volt olyan, hogy egy részegnek tűnő férfi közelített felém és valamit magyarázott. Ahogy észleltem a helyzetet egyből felgyorsítottam a lépéseimet és igyekeztem eltűnni a szemlátomásából. Azt értettem, hogy utánam szólt spanyolul, hogy miért futok.
4. Menj el egy spanyol nyelvtanfolyamra!
Én egy gyorstalpaló 12 hetes kezdő spanyoltanfolyamra jártam az út előtt, ami a túlélésre volt csak elég, de a semminél ez is jobb. Dél-Amerikában nagyon kell a spanyol, mert a legtöbben nem beszélnek angolul.
Buenos Aires, El Ateneo Grand Splendid könyvesbolt |
5. Legyél óvatos a bankkártyákkal!
Érdemes Revolut vagy Wise kártyát használni, amire mindig csak max 1 heti költenivalót töls föl, így el lehet kerülni az olyan helyzeteket, hogy nagy összeget emeljenek le a kártyáról. Ez persze kicsit nehezebben oldható meg Argentínában, ahol cash is king és a Western Unionba kell járni a pénzért, de erről majd máskor írok.
6. Buszpályaudvaron soha ne vedd le magadról a hátizsákod!
Buszpályaudvaron mindig legyen rajtad a hátizsákod, ne tedd le a földre, mert nagyon profik a tolvajok és egyből észre veszik ha egy pillanatra nem figyelsz a táskádra.
7. Legyen biztosításod!
Később írok egy posztot, hogy én melyik biztosítót tudom jó szívvel ajánlani.
Én azt tanácsolom mindenkinek, aki Peruba, Chilébe vagy Argentínába készül, hogy ne féljetek! Legyetek óvatosak, de a félelem ne tántorítson el az utazástól. Hihetetlenül csodás mind a három ország, tele természeti és kulturális látnivalókkal. Életreszóló élményektől és tapasztalatoktól vonja meg magát, aki a félelem miatt lemond a dél-amerikai utazásról.
Szállást keresel? Én szinte mindig a booking-ot használom szállásfoglalásra, ahol rengeteg féle szállás közül válogathatsz.